Znany dziennikarz i publicysta RAFAŁ ZIEMKIEWICZ w Kępnie!

Przydatne informacje. Co ciekawego dzieje się w regionie?

Znany dziennikarz i publicysta RAFAŁ ZIEMKIEWICZ w Kępnie!

Postautor: Jolanta Jędrecka » 02 września 2014, 22:13

Po wakacyjnej przerwie ZAPRASZAMY na kolejne spotkanie organizowane przez stowarzyszenie "Solidarni w działaniu". Tym razem naszym gościem będzie znany dziennikarz i publicysta RAFAŁ ZIEMKIEWICZ. Będzie to czternasta znana osoba zaproszona przez nas do Kępna w ciągu ostatnich dwóch lat. Jak zwykle skorzystamy
z gościnności Klubu GRAMOFON w Kępnie. Tematyka spotkania bardzo ciekawa. Zapraszamy do dyskusji...
Szczegóły na plakacie.
Jolanta Jędrecka - Prezes Stowarzyszenia

ziemkiewicz-kepno (1).png
Jolanta Jędrecka
Rozkręcony
 
Posty: 34
Rejestracja: 26 września 2012, 20:06

Re: Znany dziennikarz i publicysta RAFAŁ ZIEMKIEWICZ w Kępni

Postautor: Gość » 09 września 2014, 15:38

Idą wybory! Solidarna Polska wystawi listę w Kępnie?
Gość
 

Re: Znany dziennikarz i publicysta RAFAŁ ZIEMKIEWICZ w Kępni

Postautor: Ziemia Kępińska » 16 września 2014, 08:37

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Solidarni w Działaniu” 9.09.2014r zorganizowało kolejne spotkanie z gościem specjalnym. Tym razem do Pubu Gramofon w Kępnie przybył Rafał Ziemkiewicz, znany dziennikarz, krytyk, publicysta oraz komentator polityczny i ekonomiczny.

Ziemkiewicz to również pisarz science fiction. Znany jest nam także z TVP Info gdzie prowadził program „Antysalon Ziemkiewicza” oraz audycji w radiowej Jedynce „Rozmowy w jedynce”. Trzykrotny laureat prestiżowej nagrody im. Janusza Zajdla za powieść „Pieprzony los Kataryniarza”, „Walc stulecia” oraz opowiadanie „Śpiąca królewna”. To także działacz polityczny. W czerwcu 2013 dołączył do zespołu doradców Ruchu Narodowego.

ziemkiewicz.jpg
Rafał Ziemkiewicz


„Nigdy więcej klęski”
Kępno to jedno z 50 miast, które stanęło na trasie pod nazwą „Nigdy więcej klęski” promującej jego najnowszą książkę pt. „Jakie piękne samobójstwo”. Książka ta stanowi wnikliwą analizę polskiej historii od okresu rozbiorów do końca II wojny światowej. Autor stawia w niej kontrowersyjne tezy na temat przyczyn wojennej tragedii. Zdaniem Ziemkiewicza książka została napisana nie dla „gdybania”, lecz dla znalezienia odpowiedzi na pytania dotyczące potrzeby rozpoczynania wojny. Przede wszystkim stara się ustalić przyczyny zagłady II Rzeczypospolitej, czyli zerwania ciągłości polskiej historii. Dochodzi do wniosku, że trzeba zadawać trudne, a nawet niewygodne pytania aby zrozumieć przyczyny naszego upadku oraz słabości. Trzeba o tym dyskutować. Jak sam twierdzi długo dojrzewał do jej napisania. Podkreślił również to, że jego książka nie jest w żaden sposób podobna do dzieł Piotra Zychowicza „Pakt Ribbentrop-Beck” i „Obłęd 44”, jak uważa wielu recenzentów.

Kontrowersyjny wykład
Podczas spotkania Rafał Ziemkiewicz próbował przedstawić historie w nieco inny sposób, zmuszał do przemyślenia spraw wcześniej znanych nam z innych źródeł historycznych. Stawiał pytania, czy potrzebne były powstania narodowe? Czy warto było Polakom przelewać krew za swój naród? Starał się przekonać, że historia Polski jest pełna mitów, które należy obalić, aby zerwać z myśleniem że cierpienie nas uszlachetnia i jak sam twierdzi przestać się kajać przed innymi narodami. W tym roku mija 75 rocznica wybuchu II wojny światowej i ten fakt Ziemkiewicz wykorzystał, aby przekazać zgromadzonym swoje kontrowersyjne poglądy. Chciał przekonać, że podjęcie działań wojennych było błędem i bezsensownym poświęcaniem życia ludzi. Uważał, że niewłaściwe rządy ówczesnych polityków oraz ich ufność wobec zawartych sojuszy doprowadziły do tak wielkiej tragedii jakim była wojna. Tak jak w swojej książce tak i na spotkaniu przedstawił kontrowersyjną tezę, że do kwietnia 1939 r. Hitler nie miał zamiaru napaść na Polskę. Niemieckie plany zmienił jednak nieoczekiwany sojusz II RP z Wielką Brytanią i Francją. Sojusz ten miał zapewnić Wielką Brytanię że w wypadku wojny Niemiec z Francją Polska stanie po jej stronie. Takim działaniem Polacy ściągnęli na siebie uderzenie Hitlera doprowadzając do wojny. Dziennikarz wskazał na przykładach wydarzeń z historii, jakie błędy popełniliśmy i jak mogliśmy ich uniknąć. Można stwierdzić, że publicysta mocno stąpa po ziemi. Opisuje historię polityczną i militarną, ale nie odchodzi od zagadnień społecznych i gospodarczych. Wypowiedzi Ziemkiewicza oparte były na gruntownej lekturze licznych opracowań naukowych, pamiętników i wspomnień. Przytaczał mało znane fakty historyczne.

Burzliwa dyskusja
Wykład Rafała Ziemkiewicza podsumowała ożywiona dyskusja ze zgromadzonymi słuchaczami. Pisarz swoimi wypowiedziami wzbudził wiele emocji wśród zgromadzonych. Nasunęło to wiele pytań, na które publicysta starał się udzielać wyczerpujących odpowiedzi. Na koniec spotkania dziennikarz wyraził nadzieję, że jego książka zostanie życzliwie odebrana. Liczył również na krytyczną analizę jego dzieła oraz to, że po przeczytaniu książki zmusi swoich czytelników do zastanowienia się nad pewnymi faktami historycznymi, które miały wpływ na obraz Polski na tle innych państw w czasie wojen.

Skłonił do refleksji
Spotkanie z Rafałem Ziemkiewiczem w Pubie Gramofon przebiegało w bardzo miłej atmosferze i zakończyło się rozdaniem koszulek dla najbardziej aktywnych słuchaczy. Złożono także dziennikarzowi życzenia, który za parę dni będzie obchodził 50 urodziny. Wysłuchanie wypowiedzi Ziemkiewicza było niewątpliwie ciekawym doświadczeniem, skłaniającym do wielu przemyśleń i zgłębiania wiedzy historycznej.
Rafał Ziemkiewicz w Kępnie

Więcej zdjęć na:
http://www.ziemiakepinska.pl/rafal-ziemkiewicz-kepno-2/
Ziemia Kępińska - nowe oblicze kępińskiej prasy
Ziemia Kępińska
Rozkręcony
 
Posty: 29
Rejestracja: 08 marca 2014, 11:55


Wróć do Informacje i wydarzenia lokalne