Strona 1 z 1

Namysłów: wyłudzali kredyt na "słupa"

Post: 09 października 2012, 09:17
autor: Policja - Namysłów
Kryminalni z Namysłowa udaremnili proceder wyłudzania kredytów grupie mieszkańców z województw dolnośląskiego i opolskiego. Za pośrednictwem podstawionej osoby tzw. „słupa”, podejrzani uzyskiwali w bankach kredyty na znaczne kwoty pieniędzy, a na podstawie fikcyjnej dokumentacji dokonywali zakupów między innymi sprzętu RTV. W tej sprawie już 5 osób usłyszało zarzuty. Podejrzanym grożą kary do 8 lat pozbawienia wolności.

21 września policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie zatrzymali cztery osoby podejrzane o wyłudzanie kredytów z namysłowskich banków oraz ze sklepów RTV. W wyniku podjętych czynności policjanci odzyskali sprzęt RTV o wartości prawie 10 tys. złotych. Funkcjonariusze ustalili, że zatrzymani mężczyźni w celu uruchomienia procedury kredytowej przygotowywali dokumentację w traki sposób, aby wniosek o udzielenie kredytu został pozytywnie rozparzony przez bank.

Kolejnym krokiem było złożenie podpisu na umowie kredytowej przez podstawioną osobę tzw. „słupa”, który za niewielkie wynagrodzenie przyjmował na siebie zobowiązanie finansowe wobec banku. Podstawiona osoba na podstawie fikcyjnych dokumentów o zatrudnieniu pobierała także kredyty na zakup sprzętu RTV. Łączne straty spowodowane działalnością ujawnionej grupy to prawie 50 tysięcy złotych. Podejrzani w tej sprawie usłyszeli zarzuty między innymi: oszustwa, poświadczenia nieprawdy oraz paserstwa.
Trzech mieszkańców województwa dolnośląskiego już zostało doprowadzonych do Sądu Rejonowego w Kluczborku gdzie przyznali się do zarzucanych im czynów. Za popełnione przestępstwa grozi im kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Czynności pod nadzorem prokuratury prowadzą policjanci z namysłowskiej komendy.

Aresztowanie w Namysłowie.jpg