Stawki podatku na 2014 rok

Stawki podatku na 2014 rok

Postautor: TomaszMichalak » 07 listopada 2013, 10:07

Cuda się zdarzają i tak się stało i tym razem: propozycja urzędu odnośnie uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości na 2014 rok jest zgodna z zamierzeniem opozycji. Stawki są takie same jak w zeszłym roku. Pierwszy raz mamy takie "zjawisko" gdyż zazwyczaj wójt proponowała wyższe stawki a rada jej propozycje obniżała (może to dlatego, że 2014 jest ostatnim rokiem kadencji). Przykładowo w zeszłym roku propozycja wójta dwóch najbardziej emocjonujących wyznaczników podatku była następująca:
- od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: podwyżka z 20,00 zł/metr kwadratowy na 20,80 zł - finalnie przeszła moja propozycja 20,4 zł/m2
- średnia cena skupu żyta (podstawa obliczeniowa do podatku rolnego) według propozycji wójta miała być "obniżona" (obniżenie dotyczy stawki podanej przez GUS a nie ceny z roku poprzedniego) do 55 zł/dt - finalnie przeszła moja propozycja 53 zł/dt

W tym roku propozycje urzędu są identyczne jak stawki uchwalone przez nas w zeszłym roku i wynoszą:
podatki 2014.jpg

W projektach uchwał na najbliższą sesję nie znalazłem pozostałych składników podatków lokalnych (m. in. podatków od środków transportu) ale mam nadzieję, że zostanie w nich zastosowana podobna zasada jak w podatkach od nieruchomości. Dzisiaj o 14:30 jest posiedzenie wspólne komisji rady gminy dotyczące właśnie stawek podatku (sesja, na której stawki będą ostatecznie uchwalane odbędzie się we wtorek o 14:00) - każdy oczywiście może przyjść na te posiedzenia.
TomaszMichalak
Uzależniony

Re: Stawki podatku na 2014 rok

Postautor: TomaszMichalak » 07 listopada 2013, 20:48

Uzupełniam informacje po posiedzeniu:
Na posiedzeniu byli obecni przedsiębiorcy z niedawno powstałego stowarzyszenia zaproszeni przez P. przewodniczącą Anne Brust. Cieszę się, że byli obecni, gdyż wyjątkowo wszyscy byli chętni do negocjacji stawek podatku w obecności najbardziej zainteresowanych podatników. Nie ma co ukrywać, że stawki dla przedsiębiorców w naszej gminie nie były niskie a firm jest wyjątkowo dużo... Pamiętam opory w zeszłym roku z jakimi niektórzy reagowali na propozycję "zamrożenia stawek" - wtedy sukcesem było zmniejszenie proponowanego przez P. wójt Bogumiłę Lewandowską-Siwek wzrostu o połowę (podwyżka wyniosła 40 groszy/metr zamiast 80 groszy). Dziś (w obecności przedsiębiorców) było inaczej: wójt proponowała zamrożenie stawek a nieoczekiwanie z wnioskiem wyszedł radny Wojciech Kosik o zmniejszenie najistotniejszej stawki z obecnych 20,40 do 20,00 zł. Wójt początkowo próbowała (wyjątkowo jak na nią nieśmiało i spokojnie) zmniejszyć propozycję Pana Wojciecha na 20,20 zł ale ostatecznie dała za wygraną i się wycofała ze swoim wnioskiem.
Stawki podatku od środków transportu nie ulegną zmianie. Ostateczne głosowanie we wtorek ale wydaje mi się, że to już tylko formalność.

Wydaje mi się, że P. wójt próbowała się kreować na osobę przyjazną przedsiębiorcom. Nie wiem jak naprawdę jest ona postrzegana w tych kręgach ale cieszę się, że kilku z nich zechciało przyjść na posiedzenie. Jak będę miał więcej czasu (chyba dopiero w zimie) to zamieszczę najciekawsze fragmenty z zeszłorocznych obrad nad stawkami podatku (gdy nie było obecnej delegacji przedsiębiorców) - m. in. fragment jak Pani Lewandowska -Siwek forsowała ponad trzydziestoprocentową podwyżkę podatku od pewnej grupy pojazdów. Ciekawie też jej "przyjazność dla biznesu' prezentowała się przy dyskusji nad wnioskiem Wodociągów Kępińskich z 2011 roku kiedy rada wbrew jej woli odrzuciła niekorzystne dla przedsiębiorców, rolników i całej gminy stawki opłat.
O efektach wysokich podatków (zwłaszcza od pojazdów) właściciele firm mówili dzisiaj wprost - zawsze można się przenieść do innej gminy (co dla nas oznacza niższe wpływy z podatku).
Pojawił się też pomysł (zaproponowany przez przedstawicieli firm) zwolnień podatkowych dla nowych inwestycji (np. na dwa lata po oddaniu do użytku) - taka praktyka podobno już funkcjonuje w innych gminach naszego powiatu. Jest to pomysł wart uwagi ale ze względu na brak czasu na przygotowanie sprawy ze strony urzędu do ewentualnej realizacji na drugi rok.

Podatek rolny się nie zmieni - wycena żyta do celów podatkowych została ustalona jak rok temu na 53 zł/dt.
TomaszMichalak
Uzależniony

Postautor: Szefo » 08 listopada 2013, 14:11

Pryz kryzysie i niskiej inflacji to właściwe posunięcie. Mam nadzieję, że sąsiednie Kępno pójdzie w wasze ślady.
Szefo
Uzależniam się

Postautor: alexhalska » 16 listopada 2013, 15:28

Bardzo dobre posunięcie! Pozdrawiam z Norwegii!
Usunięto nieregulaminowy podpis!
alexhalska
Świeżak

Wróć do Gmina Baranów