Nowe wydawnictwo związane z Kępnem

Zapowiedzi, relacje, komentarze...

Nowe wydawnictwo związane z Kępnem

Postautor: Kępiński Ośrodek Kultury » 08 marca 2014, 11:51

Książka " Miasteczko" została wydana w toruńskim wydawnictwie Adama Marszałka i tam też ją można zamawiać. Powinna też być dostępna w księgarni w Kępnie.

Małgorzata Pośpiech - autorka powieści" Miasteczko" pochodzi z Kępna. Mieszkała w Kępnie 20 lat, chodziła do szkoły podstawowej nr 3 w Kępnie później do liceum im. mjr Henryka Sucharskiego w Kępnie. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławski z tytułem doktora nauk humanistycznych.

W 2011r. wydała książkę "Arthur Penn, rozmowy ( 1992-1995)"

Obecnie mieszka w Nowym Jorku gdzie pracuje również jako autorka powieści , dziennikarka, pisarka, tłumaczka, reżyser filmów dokumentalnych i eksperymentalnych, fotografik, doktor nauk humanistycznych w zakresie filmoznawstwa.

Od Autorki:

Miasteczko jest powieścią zainspirowana wydarzeniami, które miały miejsce w Kępnie po drugiej wojnie. Jesienią 1945-go w "Gospodzie Pod Łabędziem" zostali zastrzeleni dwaj pracownicy kępińskiego Urzędu Bezpieczeństwa, urzędu który słynął z wyjątkowego okrucieństwa w stosunku do mieszkańców Kępna i pobliskich wiosek. W odwecie pracownicy UB aresztowali, a później w do końca niewyjaśnionych okolicznościach, zamordowali osiem osób, których ciał nigdy nie odnaleziono. Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa pomógł zatuszować morderstwa. Poseł PSL przedstawił dane na posiedzeniu Krajowej Rady Narodowej w obecności prezydenta Bolesława Bieruta i w kilka dni później został aresztowany i skazany na 13 lat więzienia za szpiegostwo dla imperialistów.

Po śmierci Stalina w roku 1958 odbył się pierwszy proces odpowiedzialnych za morderstwa pracowników UB. W procesie tym głównym świadkiem oskarżenia był mój ojciec Edmund Pospiech. Proces toczył się przy drzwiach zamkniętych. Winni zostali skazani.

Innym wątkiem powieści są moje poszukiwania ojca, którego nigdy nie widziałam i nie znałam, a o jego działalności antykomunistycznej dowiedziałam się w Nowym Jorku z publikacji IPN; jeszcze innym dzieciństwo i dorastanie bohaterki, Nory, w latach 60 i 70 tych. Kolejnym są fragmenty nie opublikowanych opowiadań z amerykańskiego okresu w życiu fikcyjnej pisarki, której śladami idzie Ingrid, studentka wydziału filologii na jednym z amerykańskich uniwersytetów.

Pracowałam nad ta książka ponad piec lat: ogromnie dużo czasu zajęły poszukiwania materiałów w archiwach i w IPN. Wiele z dokumentów zostało zniszczonych i zaginęło bezpowrotnie.

Obecnie pracuje nad drugim tomem opowiadającym o losach członków antykomunistycznej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie działającej na terenie Kępna w latach 1947-49 a której dowódca był mój ojciec. Losy tych ludzi którzy przeciwstawiali się stalinowskiego reżimowi są wstrząsające: więzienia, wyroki śmierci, ucieczki, zdrada....

miasteczko.JPG
Powyższe treści są publikowane przez administrację forum, a udostępnione przez Kępiński Ośrodek Kultury na http://www.kok-kepno.org
Kępiński Ośrodek Kultury
Rozkręcam się

Re: Nowe wydawnictwo związane z Kępnem

Postautor: protson » 06 sierpnia 2017, 11:11

Czy ta książka jest jeszcze gdzieś dostępna, czy nakład został wyczerpany?
protson
Początkujący

Wróć do Imprezy, sport, kultura i rozrywka