Kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gminie Baranów

Kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gminie Baranów

Postautor: TomaszMichalak » 01 października 2012, 10:08

Co kilka lat w gminach są przeprowadzane kompleksowe kontrole przeprowadzane przez Regionalną Izbę Obrachunkową. W tym roku taka kontrola przypadła na Baranów.
Po jej zakończeniu wójt Bogumiła Lewandowska-Siwek poinformowała radę, że wszystko przebiegło bardzo dobrze i nie było większych zastrzeżeń. Na szczęście nie musieliśmy się opierać tylko na słowach wójt, gdyż jeden egzemplarz wystąpienia pokontrolnego RIO przesłała do Rady Gminy w Baranowie. Na ostatniej sesji nastąpiło jego odczytywanie. Oczywiście i przed jego odczytaniem również Pani wójt zabrała głos oświadczając, że się cieszy z jego odczytania gdyż dowodzi on jak wiele błędów popełniano do czasu jej przyjścia bo prawie wszystkie dotyczą "starej ekipy"... Nie wiem, czy Pani wójt ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem czy liczy na to, że co niektórzy radni ogłuchli na czas odczytywania wystąpienia RIO i zapamiętali tylko jej słowa!
Wystąpienie jest wyjątkowo obszerne (20 stron A4) i zawiera szereg wykrytych nieprawidłowości, które w większości dotyczą 2011 roku. Jest też trochę starszych (w tym dwie poważne sprawy) dotyczące czasów "starej ekipy". Wszystkich zachęcam do lektury! Oto plik z tym wystąpieniem, który można pobrać na swój komputer (nie ma go niestety na BIPie gminy Baranów ani na oficjalnej stronie urzędu):

Tak jak pisałem zdecydowana większość dotyczy 2011 roku (czyli kadencji Bogumiły Lewandowskiej-Siwek jako wójta). Jest tam m.in sprawa całej procedury związanej z zamówieniami publicznymi do kwoty 14000 euro o czym wielokrotnie komisja rewizyjna mówiła i pisała. Wójt nie określiła procedury jak takie zamówienia mają się odbywać - przetarg nie jest wymagany, ale nie było nawet zapytań ofertowych i wykonawców wybierano można by powiedzieć "z sufitu" lub "z kapelusza". Taka samowolka jest bardzo korupcjogenna! Jak do tej pory Komisja Rewizyjna Rady Gminy w Baranowie wykryła już kilkukrotnie nieprawidłowości w tej materii co niestety nie przyniosło zmian w działaniu urzędu - może po powtórzeniu zalecenia przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Poznaniu będzie poprawa.
Niestety błędów jest tak dużo, że ciężko się odnieść do wszystkich. Poczekamy na informację od Pani wójt co do sposobu usunięcia wykrytych nieprawidłowości... Niestety niektórych błędów już poprawić się nie da jak np. odzyskanie straconych należności, które uległy przedawnieniu czy też odzyskaniu działki którą sprzedano bez przetargu po cenie niższej niż wycena rzeczoznawcy (strata kilku tysięcy złotych)...

Najgorsze jest w tym to, że Pani wójt nie potrafi przyznać się do błędów, za które jest odpowiedzialna. Po kontrolach komisji rewizyjnej mówi, że to radni się na niczym nie znają i że są do niej uprzedzeni. Jak zewnętrzna kontrola RIO wykazuje nieprawidłowości jej działania to twierdzi, że to wina poprzednika (może poprzez hipnozę zmuszał ją do zaniedbań i podpisywania błędnych dokumentów?). Jak się dowiedziałem podobno prasie Pani wójt przekazała informację, że tylko za dwa punkty (i to drobne) z wystąpienia pokontrolnego RIO poczuwa odpowiedzialność. A co z resztą? Kto odpowiada za pracę urzędu od grudnia 2010 roku?

Kto ma oczy i własny rozum niech sam sobie poczyta i wyciągnie odpowiednie wnioski. Ja się szerzej odniosę po przeczytaniu pisemnych wyjaśnień wójta (o ile się na nie doczekamy)!
TomaszMichalak
Uzależniony

Re: Kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gminie Baranów

Postautor: LeonZawodowiec » 02 października 2012, 19:47

Niezły sajgon! Nie chciało mi się czytać dwudziestu stron ale popatrzyłem na wyrywki i zazwyczaj dotyczy to 2011 roku. A kiedy była poprzednia kontrola w gminie i ile stron zawierał tamten raport?
LeonZawodowiec
Rozkręcony

Postautor: baranowiak » 03 października 2012, 08:10

eh no co zrobić jak Skarbnik Kasjerki i Księgowe do d..y :lol:
Brak rzetelności i samokontroli... :roll:
Wstawić na stronę ŻAL.PL i Żółta kartka dla Pani skarbnik i księgowych.
Pani Wójt z tego co wyczytałem to tylko bezdomne psy łapała bez uchwały Rady :lol: i nie napisała czy sprzedawana nieruchomość w przetargu ustnym jest obciążona.

Chyba że coś przegapiłem????
baranowiak
Rozkręcam się

Postautor: Paweł Stasiak » 03 października 2012, 09:31

No jest tego sporo, zastrzeżenia są chyba prawie do wszystkich działów oprócz Zespołu Obsługi Szkół, i Ośrodka Pomocy Społecznej.
Najdziwniejsze jest to że mimo tego co „wybrani” pracownicy urzędu otrzymali podwyżki wynagrodzeń. A na dodatek znów pojawiła się sprawa podwyżki wynagrodzenia dla Wójta Gminy………..
Paweł Stasiak
Rozkręcam się

Postautor: TomaszMichalak » 08 października 2012, 18:48

Dziś dopiero wpadła mi w ręce jedna gazeta opisująca sesję - "Tygodnik Kępiński". Oto fragment artykułu:
"Pismo liczyło 20 stron uchybień, które w większość dotyczyły działań podjętych jeszcze za wójtowania Jana Sarnowskiego. Około 4-5 zarzuty dotyczyły obecnej władzy w Baranowie."
Niestety informacja, którą podobno Pani wójt przekazała prasie miała rzeczywiście miejsce i przyniosła efekty jakich wójt Lewandowska-Siwek oczekiwała. Przeciętnie interesujący się sprawami gminy mieszkaniec będzie wiedział, że 4-5 zarzutów dotyczyło "obecnej władzy" lub nie będzie wiedział nic. Tylko rzeczywiście zainteresowani zajrzą na to forum i przejrzą oryginalny tekst wystąpienia pokontrolnego.

Co do wynagrodzenia wójt Bogumiły Lewandowskiej-Siwek wypowiem się we właściwym temacie.
TomaszMichalak
Uzależniony

Postautor: xxxxx » 11 października 2012, 09:30

Ten artykuł to kolejny dowód na to że ta gazeta pisze na zamówienie (swoją drogą ciekaw jestem ile P.W "płaci" za wypisywanie takich „obiektywnych” artykułów). Widząc istnieje jedna zasada, nie ważne co się robi grunt żeby odpowiednio pisano…..
Brak poczucia odpowiedzialności za własne decyzje to jest to co cechuje Wójta Gminy Baranów. Bardzo zręcznie lawiruje swoimi wypowiedziami, umiejętnie obciąża wszystkich wokół efektami swojej niekompetencji – żenujące….
Na pewne sprawy zwracała uwagę wcześniej Komisja Rewizyjna to została „odpowiednio” opisana w baranowskiej tubie propagandowej…
A teraz okazało się że mieli rację .. dobrze że są jeszcze tacy radni w tej radzie.
Bardzo się dziwię radnym którzy po przeczytaniu zaleceń pokontrolnych zgłaszają projekt podwyżki wynagrodzenia……….. nie wiem jak to określić, chyba kierują się zasadą „nasz” wójt i podwyżka mu się należy nie zależnie od tego jak pracuje - a wygląda na to że nie najlepiej…
Dobrze że są w tej radzie osoby które myślą …. i nie zgodzili się na podwyżkę życzę im jak najlepiej…
xxxxx
Rozkręcam się

Postautor: TomaszMichalak » 11 października 2012, 19:25

Z tym "płaceniem" za pisanie "obiektywnych" artykułów to chyba lekka przesada...
Mi się wydaje, że ten artykułu wynikał z wysłuchania tylko jednej strony. Wątpię by jakiemukolwiek dziennikarzowi z lokalnej prasy chciało się zagłębiać w 20 stron wystąpienia pokontrolnego RIO. Znacznie łatwiej w ucho wpadają słowa Pani wójt, która próbowała "zwalić winę" na "poprzednią ekipę". Niestety nie zawsze możemy liczyć na dziennikarską dociekliwość, która by wykryła kłamstwo wójt Lewandowskiej-Siwek. Nie trzeba było studiować długiego tekstu - wystarczyło np. zadzwonić do RIO i porozmawiać z autorką wystąpienia (np. zadać pytanie "Wójt twierdzi, że poza 4-5 zarzutami reszta dotyczy Jana Sarnowskiego. Czy to prawda?") lub porozmawiać z niezależnymi od wójta radnymi. To tak jakby relacjonując sprawę sądową oprzeć się tylko na słowach oskarżonego (bez rozmowy z oskarżycielem i bez czytania wyroku sądu).

xxxxx z tym "płaceniem' to się zagalopowałeś, choć niekiedy mam wrażenie że przychylność danego medium względem wójta jest proporcjonalna do ilości reklam wykupywanych przez dany urząd gminy. Niestety w naszej lokalnej ojczyźnie nie możemy wykluczyć istnienia takich zależności. Media są w pewien sposób uzależnione od władzy. Znając charakter naszej Pani wójt mogę przypuszczać, że brutalna szczerość byłaby nagrodzona brakiem zleceń na płatne reklamy (typu informacje o przetargach, zapowiedzi imprez), a to już są pieniądze dla wydawcy. Kto wie, czy "zawsze obiektywni dziennikarze" nie byliby pomijani przy zapraszaniu na gminne uroczystości i imprezy (tak jak to się już dzieje z "niepokornymi" radnymi - na ostatni wernisaż malarski na muratorze nie otrzymało zaproszeń tylko trzech radnych: ja, Paweł Stasiak i Halina Domagała, która jako przewodnicząca komisji zajmującej się kulturą i mieszkanka muratora powinna tam być zaproszona w pierwszej kolejności).

Co do relacji z sesji i opisu wystąpienia pokontrolnego to podobno dość dobrze przedstawił to "Twój Puls Tygodnia", ale niestety nie miałem okazji zapoznać się z treścią tego artykułu - tylko słyszałem opinie innych radnych.

Tak czy inaczej zarówno "Tygodnik Kępiński" jak i wymieniony "Twój Puls Tygodnia" choć miewają "wpadki" takie jak opisywany artykuł to jednak raczej nie należą do tych mediów, gdzie artykuły są pisane "pod zamówienie władzy".
TomaszMichalak
Uzależniony

Postautor: LeonZawodowiec » 20 października 2012, 07:55

Ponawiam pytanie:
Kiedy była poprzednia kontrola w gminie i ile stron zawierał tamten raport?
LeonZawodowiec
Rozkręcony

Postautor: TomaszMichalak » 06 listopada 2012, 21:58

Miałem nadzieję, że ktoś z radnych poprzedniej kadencji zechce się wypowiedzieć więc sam nie odpowiadałem...
Poprzednia kontrola RIO była w 2008 roku a wystąpienie pokontrolne zawierało 5 stron. Porównanie 5 stron wystąpienia pokontrolnego z 2008 roku z 20 stronami z 2012 roku jest dużym skrótem myślowym. Przejrzałem jednak te wystąpienie z 2008 r. i jest ono zdecydowanie łagodniejsze od obecnego.
TomaszMichalak
Uzależniony

Wróć do Gmina Baranów