HIT-y dla samorządów

Przydatne informacje. Co ciekawego dzieje się w regionie?

HIT-y dla samorządów

Postautor: Ziemia Kępińska » 08 marca 2014, 11:59

Trzy samorządy z naszego terenu: gmina Baranów, gmina Perzów oraz powiat kępiński otrzymały tytuły w konkursie „Wielkopolski Gospodarczo-Samorządowy HIT 2013″. Otrzymanie wyróżnień wiązało się jednak z wydatkami. Czy samorządy powinny się ubiegać o nominacje, którym towarzyszą spore opłaty? Czy takie wyróżnienia są wiarygodne?

Wśród delegatów odbierających nagrody Wielkopolski Gospodarczo-Samorządowy HIT 2013 był Marek Potarzycki (zastępca wójta i sekretarz z gminy Baranów) – ten sam, który dwa lata wcześniej krytycznie wypowiadał się o tytułach rankingowych udzielanych gminom twierdząc, że większość z nich to „tytuły kupowane”. Co miał na myśli formułując to określenie? Przecież nie istnieją tytuły, za które wystawia się faktury…

Podobne zdanie miała Aniela Kempa Burmistrz Miasta i Gminy Kępno. Ta jednak wyraźnie określiła co jej zdaniem znaczy „kupowanie statuetek czy nagród” komentując podobną sprawę: „Słowo „kupowanie” ma w tym przypadku wielorakie znaczenie. Nigdy nie jest tak, że jakiś przedstawiciel gminy, czy innej jednostki administracyjnej płaci określoną kwotę w postaci gotówki za medal, puchar, statuetkę czy inny „hit”. Metody są bardziej wyrafinowane. Najczęściej formą zapłaty są wysokopłatne reklamy, partycypowanie w kosztach wystawnych przyjęć i różnych gali itp. , dokonywane przez podmioty pozornie nie związane z daną jednostką administracji publicznej realizowane na rzecz podmiotów przyznających te wyróżnienia. Organizatorami są najczęściej różne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub stowarzyszenia, dla których jest to doskonały sposób na pozyskiwanie pieniędzy. Jedynym beneficjentem tych zaszczytów są oczywiście władze mogące chwalić się przed społeczeństwem swoimi rzeczywistymi i urojonymi osiągnięciami”.

Czy w przypadku Wielkopolskiego Gospodarczo-Samorządowego HIT-u możemy mówić o „kupowaniu” w rozumieniu powyższych opinii?

W tym miejscu warto przytoczyć jeden z zapisów regulaminu konkursu dotyczącego HIT-ów: „Uczestnicy konkursu po otrzymaniu informacji o nominacji są zobowiązani do uiszczenia opłaty wpisowej w wysokości 2850 zł (netto)…”.

2850 zł netto, czyli 3505,50 zł brutto. Czy to dużo czy może mało? Czy taka kwota ma znaczenie przy wielomilionowym budżecie samorządu? Może korzyści z przyznania HIT-u są wyższe od tej sumy wraz towarzyszącymi jej dodatkowymi kosztami?

Na te i inne pytania postaramy się poszukać odpowiedzi w pierwszym wydaniu papierowym „Ziemi Kępińskiej”.

http://www.ziemiakepinska.pl/hit-baranow-perzow-kepno/
Ziemia Kępińska - nowe oblicze kępińskiej prasy
Ziemia Kępińska
Rozkręcony
 
Posty: 29
Rejestracja: 08 marca 2014, 11:55

Re: HIT-y dla samorządów

Postautor: Szefo » 09 marca 2014, 12:15

Szykuje się ciekawa lektura. Znałem temat "kupowania" nagród i certyfikatów od strony biznesu ale tam to o jakiś wymiernych korzyściach wizerunkowych w oczach klientów można mówić.
Z drugiej strony w takim małym Kępnie pięć gazet to dużo! Ale to nie problem czytelników ale wydawców.
Szefo
Uzależniam się
 
Posty: 73
Rejestracja: 07 marca 2012, 22:25


Wróć do Informacje i wydarzenia lokalne