Czy szkoła w Grębaninie będzie zlikwidowana?

Czy szkoła w Grębaninie będzie zlikwidowana?

Postautor: Ziemia Kępińska » 23 stycznia 2015, 20:05

22 stycznia odbyło się spotkanie zorganizowane przez radę rodziców dotyczące informacji o likwidacji Szkoły Podstawowej w Grębaninie. Zaproszono rodziców, radnych, media i wójt Bogumiłę Lewandowską-Siwek, która się jednak nie zjawiła.

Obrazek

Według informacji zgromadzonych, wójt podjęła decyzję o likwidacji szkoły. Pomysł ten jeszcze nie został oficjalnie przedstawiony na sesji radnym (a to tylko radni mogą podjąć uchwałę w tej sprawie). Okazało się jednak, że mieszkańcy wiedzą, iż Lewandowska-Siwek o zamiarze zamknięcia szkoły informowała na naradzie dyrektorów, spotkaniu z przedsiębiorcami i podczas narady z sołtysami. Wszystko odbywało się za plecami rodziców, grona pedagogicznego i rady. Informacje były przekazywane niektórym radnym (tzw. „radnym Pani wójt”) ale w zafałszowanym kształcie. Przewodniczący Andrzej Stodolski również był przekonywany do sprawy. Znał temat jako likwidacja pierwszej klasy i do tego dodał, że była mowa o trzech uczniach a nie ośmiu jak podają rodzice. Rodzice uważają, że jest to celowa manipulacja Bogumiły Lewandowskiej-Siwek. Oświadczyli jednocześnie, że nie dadzą się napuścić na nauczycieli (czego podobno próbowała dokonać wójt).

Najwięcej w obronie placówki wypowiadały się dyrektor Barbara Wilk i przedstawicielka rady rodziców Teresa Zawada. Murem za szkołą stał też obecny radny powiatu (a wcześniejszy długoletni radny gminy) Michał Błażejewski. Jego zdaniem źródłem konfliktu są działania wójta zmierzające do pominięcia funkcji rady jako organu decyzyjnego. W podobnym tonie wypowiadał się radny poprzedniej kadencji Paweł Stasiak.

W trakcie dyskusji pojawiła się teza, że jest to zemsta za wyborczy wynik obecnej wójt w Grębaninie. Również ks. Stanisław Borowicki oznajmił, że wieś jest „na cenzurowanym w gminie” i nie układa się dobrze współpraca z obecną wójt.

Radny Jan Wawrzyniak stwierdził, że problem szkoły jest następstwem podjętej niedawno uchwały budżetowej rozpoczynającej inwestycję hali sportowej w Baranowie. Tam najprawdopodobniej wójt chce również usytuować szkołę (czemu wcześniej zaprzeczała) i według radnego zagrożone mogą być również placówki w Donaborowie i Słupi pod Kępnem.

Na spotkaniu nie obyło się bez zarzutów do ogólnej postawy włodarza gminy. Wytykano kłamstwa, manipulacje i fałszywe obietnice wyborcze. To co jedni nazywali jawnym kłamstwem wójt Lewandowskiej-Siwek radna Hanna Urbańska nazywała „grą słów” i wyrażała nadzieję, że sprawa zostanie wyjaśniona. W trakcie zebrania opuściła jednak salę nie kryjąc wzburzenia debatą.

Wydaje się, że zebranie osiągnęło swój skutek. Radni wychodząc z niego sprawiali wrażenie przekonanych do konieczności utrzymania placówki – a to właśnie zdanie radnych jest tutaj najważniejsze. Mieszkańcy liczą na to, że wola radnych będzie stabilna i nie podda się naciskom wójt Lewandowskiej-Siwek, co więcej liczą na zmianę postawy wójta wobec ich miejscowości.W najbliższym drukowanym wydaniu Ziemi Kępińskiej ukaże się obszerniejszy artykuł na ten temat z odniesieniem do całości polityki oświatowej w gminie Baranów.Więcej na ten temat (w tym dłuższa wersja filmu ze spotkania) na stronie:
http://www.ziemiakepinska.pl/grebanin-l ... ji-szkoly/
Ziemia Kępińska - nowe oblicze kępińskiej prasy
Ziemia Kępińska
Rozkręcony
 
Posty: 29
Rejestracja: 08 marca 2014, 11:55

Re: Czy szkoła w Grębaninie będzie zlikwidowana?

Postautor: Grębanin » 24 stycznia 2015, 10:03

A może zlikwidujemy Urząd Gminy? Taczki na Bogusię już czekają :lol:
Grębanin
 

Re: Czy szkoła w Grębaninie będzie zlikwidowana?

Postautor: To ja » 24 stycznia 2015, 15:40

W końcu wszyscy mieszkańcy Grębanina mają okazję się na niej poznać. Teraz na pewno nie dostałaby prawie 1/3 głosów.
To ja
 

Re: Czy szkoła w Grębaninie będzie zlikwidowana?

Postautor: Tomatis » 11 lipca 2017, 14:59

I jak tam sytuacja na froncie? :)
Prowadzę zajęcia uwagi słuchowej metodą tomatisa. Jeśli potrzebujesz pomocy w rozwoju uwagi słuchowej zapraszam na stronę http://metodatomatisa.com/.
Tomatis
Świeżak
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 lipca 2017, 14:53


Wróć do Gmina Baranów

cron